Які продукти найшкідливіші?

Для кожної людини важливо знати, що він їсть. Але ще важливіше враховувати, що є шкідливим для нашого організму. Все найприємніше в цьому світі веде до небажаних наслідків. Дійсно, часто трапляється, що найсмачніші продукти є й самими шкідливими. Давайте подивимося які продукти шкідливі для нашого організму.           

Не рекомендується часто вживати наступні продукти:

Жувальні цукерки «чупа-чупси» - вони містять величезну кількість цукру, хімічні добавки, барвники, замінники і так далі.

Чіпси (кукурудзяні, картопляні), картопля фрі - це не що інше, як суміш вуглеводів і жиру в оболонці фарбників і замінників смаку.

Солодкі газовані напої складаються із суміші цукру, хімії і газів, швидко розподіляють по організму шкідливі речовини. Кока-кола, наприклад, чудовий засіб від вапняного накипу та іржі. Подумайте гарненько, перш ніж відправляти таку рідину в шлунок. До того ж газовані солодкі напої шкідливі і високою концентрацією цукру - в еквіваленті чотири-п'ять чайних ложок, розбавлених в склянці води. Тому не варто дивуватися, що, тамуючи спрагу такою газованою водою, ви через вже п'ять хвилин знову захочете пити.

Шоколадні батончики - це гігантська кількість калорій у поєднанні з хімічними добавками, генетично модифікованими продуктами, фарбниками і ароматизаторами.

Ковбасно-сосисочні вироби містять так звані приховані жири (свиняча шкурка, сало, нутряний жир). Все це вуалюється ароматизаторами і замінниками смаків. Шкідливі не тільки сосиски та ковбаси, саме по собі жирне м'ясо не є корисним продуктом для організму. Жири приносять в організм холестерин, який забиває судини, чим прискорює старіння і підвищує ризик виникнення захворювань серцево-судинної системи.

Майонез (фабрично-вироблений) - дуже калорійний продукт, містить величезну кількість жирів і вуглеводів, барвники, підсолоджувачі, замінники.

Кетчуп, різні соуси і заправки містять барвники, замінники смаків і генно-модифіковані продукти.

Локшина швидкого приготування, розчинні супчики, картопляні пюре, розчинні соки типу «Юпі» і «Зуко» - це хімія, що завдає безсумнівний шкоди вашому організму.

Сіль знижує тиск, порушує соле-Кислова баланс в організмі, сприяє скупченню токсинів. Тому якщо відмовитися від неї ви не в силах, то, як мінімум, намагайтеся не балувати себе надмірно солоними стравами.

Алкоголь - навіть у мінімальних кількостях заважає засвоєнню вітамінів. Крім цього він дуже калорійний. Якщо запитати думку дієтологів про доречність застосування алкоголю під час дієти, то можна зіткнутися з двома абсолютно суперечливими висловлюваннями. Одні з них категоричні, і вважають, що калорійність алкоголю настільки велика, що ніяк не сумісна з дієтою. Інші ж більш прихильні і закликають дівчат сидять на дієті давати собі іноді слабину і дозволяти невеликі дози алкоголю, щоб зняти стрес і напруження. Якщо випивати по келиху вина за обідом - це, швидше, корисно. Таким чином можна підвищити загальний життєвий тонус. Калорійність алкоголю може привести до поліпшення обміну речовин і усунення застійних явищ в організмі, що є прекрасною профілактикою утворення тромбів. До того ж, випиваючи келих сухого вина в день, ви будете застраховані від такого неприємного явища, як депресія. Але у всьому потрібна міра. Зайве прийнятий алкоголь знижує працездатність, викликає психічні дефекти, можливе формування залежності, різні ступені діабету і захворювань печінки у деяких людей.

Тобто вся їжа, яка не натуральна, а приготована може вважатися шкідливою, особливо, жирна і містить багато цукрів. Якщо заглиблюватися в тему шкідливих продуктів можна до цієї категорії продуктів віднести багато і багато улюблені нами продукти. Але, як показують сучасні дослідження в галузі дієтології, на першому місці має бути помірність. При помірності можна уникнути багатьох неприємностей.