Пити слід в рамках своєї “норми”
Існує поширена думка, що у кожної людини є своя “норма” для випивки. Вип’єш більше – неминуче будеш розплачуватися. Вип’єш в рамках “норми” – все буде добре.
Лікарі підкреслюють, що важливим є виділити слово “своя” у словосполученні “своєї норми”. Визначити її можна тільки шляхом досвіду і тільки по відношенню до конкретного виду алкоголю. Пам’ятайте, що межа здатності здорового організму переробити етанол – 170 г на добу при масі тіла, яка дорівнює 70 кг.


   

Не змішувати алкоголь?
Для прикладу візьмемо шампанське і горілку. Навіть якщо випити спочатку келих шампанського, а потім пити тільки горілку, сп’яніння все одно настане швидше, ніж від однієї тільки горілки. Справа в тому, що вуглекислий газ, який виділяється з шампанського, подразнює шлунок і у багато разів підвищує його здатність всмоктувати алкоголь, і не тільки з ігристого напою, а й з горілки. Підсумок – важке похмілля. Однак це ще не все. У шампанському, крім етилового спирту, присутні й інші спирти ароматичного та ізомерного ряду, хоч і в малій кількості. Всі ці спирти і альдегіди, які утворюються з них, чужі для людського організму. Випивши шампанське, наша печінка відразу ж починає переробляти спирти, у тому числі і чужорідні. Якщо ми потім додамо істотну кількість алкоголю, то печінка в першу чергу почне обробляти саме його, у той час як інші спирти і альдегіди, тривалий час залишаються непереробленими. Вони вільно продовжують свій шкідливий вплив: в першу чергу на мозок, а потім і весь організм.
Крім того, є теорія, що саме по собі може нашкодити змішування напоїв з різної сировини. Тому, задля мінімізування ризику заробити похмілля, слід вибрати один напій і пити весь вечір тільки його: організму буде легше впоратися з ним.
Також важко сподіватися на безпохмільний ранок, напиваючись одним-єдиним сортом марочного або колекційного вина, тому бажано пити один простий (близький за складом до чистої горілки) напій.


Пити тільки прозорий алкоголь
Єдиної думки у експертів з цього приводу немає, проте, вивчення похмілля в ході дослідження американським журналом Annals of Internal Medicine в 2000-му році показало, що темні напої (наприклад, віскі) викликають найгірше похмілля, ніж прозорі (горілка).
Пояснення цьому може бути в тому, що крім етилового спирту в таких напоях є добавки цілком зрозумілого походження. Апарат у процесі перегонки відділяє “хороший” спирт (етиловий) від неочищеного з добавками. Такі продукти містять метанол або деревний спирт, а також сивушні масла, які можуть викликати навіть сліпоту при зловживанні. Виробник позбувається таких продуктів, зливаючи саму першу і саму останню частину рідини, яка виходить з самогонного апарату. У деяких випадках процес дистиляції здійснюють двічі-тричі. Але не завжди. Всі спирти, незважаючи на те, що призначені вони для горілки, коньяку або віскі, по ідеї повинні бути дуже чистими на виході (витримування в бочці надає їм коричневий відтінок, але не додає ніяких домішок).
Але! Якщо горілка не повинна мати ні присмаку, ні стороннього запаху, то для “темних” напоїв таких стандартів не існує. Виробник може міркувати так, що хай домішки викликають похмілля, але вони дають смак і запах. Для темних напоїв “тонкий і насичений аромат” – перша справа. Тому в таких спиртах можуть міститися смачні, але аж ніяк не здорові добавки. Уникати цього чи ні – вирішувати вам.


Закусувати “важкою” їжею
У народі побутує думка, що при випивці важливо “добре закушувати”, але лікарі категорично не радять закушувати міцні напої важкою їжею.
Всі відомі випадки смертельного отруєння алкоголем (якщо це не сурогат) при добровільному прийомі пов’язані саме з багатою закускою.
Щільна їжа під час випивки – спосіб уповільнити наступ сп’яніння, а не запобігти похміллю. Але це дуже небезпечний для здоров’я спосіб, оскільки алкоголь має вузький терапевтичний діапазон. Для довідки: терапевтичний діапазон – це різниця між концентрацією речовини в сироватці крові, при якій настає фармакологічний ефект і концентрацією, при якій настає токсичний ефект. Щільна їжа накопичує алкоголь в шлунку і кишечнику, тому п’яніючи поступово, можна майже непомітно для себе набрати токсичну дозу. При наявності проблем з жовчним міхуром, печінкою і підшлунковою залозою, набрана токсична доза може стати і летальною. Навіть якщо цього не відбудеться, надмірна їжа, особливо багата на білки, в поєднанні з багатою випивкою ускладнюватиме подальше похмілля, оскільки з одного боку, посилить навантаження на печінку за рахунок додаткового утворення деяких біогенних амінів і похідних бензолу шляхом декарбоксилювання амінокислот, а з іншого боку, буде заважати аварійній фільтрації крові через стінки шлунка та кишечника. Жирна ж їжа на фоні алкоголю, особливо в поєднанні з гострими закусками, при порушенні жовчовиділення та зміни секреторної активності підшлункової залози запросто може викликати панкреонекроз (більше, ніж у половині випадків призводить до смерті).
У деяких похмільних пацієнтів спостерігається добре відома токсикологам “друга хвиля” отруєння, або в нашому випадку, сп’яніння, що відчувається при надходженні води в кишечник (наприклад, якщо попити води вранці). Другу хвилю сп’яніння викликає алкоголь, який починає додатково виділятися з кишкового депо в кров при розрідженні харчових і калових мас. Появу другої хвилі отруєння при прийомі рідини всередину говорить про те, що для швидкого та ефективного лікування похмілля вкрай бажано очистити кишечник.
Прийом алкоголю “на голодний шлунок” за відсутності виразкової хвороби – набагато безпечніший захід, оскільки людина швидко сп’яніє, а при наближенні до небезпечних для життя доз просто втратить свідомість.


Не пити газовану воду
Лікарі підказують, що поширена порада не запивати газованою водою – не більше, ніж міф: газована вода призведе до прискорення надходження алкоголю в кров за рахунок збільшення ефективної площі всмоктування алкоголю через слизові. На якості похмілля це не позначиться, а впливає лише на швидкість його настання. Сп’яніння і похмілля, що швидше настали, при інших рівних умовах швидше проходять.
Зверніть увагу, що гірша справа з не простою газованою водою (наприклад, мінеральною), а отруйними солодкими газованими напоями. Майже всі вони дають ускладнення як протягом сп’яніння, так і протягом похмілля.
Одним з народних рецептів, цілком дієвих, є сік лимона: засіб безпечний і доступний. Якщо ви перебрали, вичавіть сік з двох-трьох лимонів, випийте, розвівши в два рази кип’яченою водою (щоб не дратувати слизову, і без того роздратовану алкоголем). Це пом’якшить наслідки, хоча при дуже сильному похмілля або сп’янінні потрібен потужніший засіб: чищення шлунка та / або кишечника.
Сік лимона може допомогти і з ранку, як засіб зняття похмілля.
Чинним компонентом є лимонна кислота, вона активує так званий цикл Кребса, тобто прискорює процеси переробки поживних речовин, що різко прискорює переробку отруйних продуктів розпаду алкоголю.

 
Запивати не бажано

Запиваючи горілку водою, соком, тоніком, мінералкою і т. д., ви обманюєте свій організм, в результаті печінка не спрацьовує як треба, сп'яніння досягається швидше, інтоксикація організму - теж, очищення від токсинів – сповільнюється до того ж, більше страждає підшлункова залоза краще не запивайте, а закушуйте, причому продуктами, багатими вітамінами (алкоголь "вимиває" вітаміни з організму), - огірочки, помідорчики, цибуля ріпчаста, або хлібцем чорним (клітковина токсини в себе вбирає і виводиться досить швидко), а під час похмілля, треба багато рідини пити (тому,що алкоголь рідину з організму виводить).


Не змішувати напої з різної сировини
Уся справа в тих незначних домішках, які майже завжди є в напоях: різна сировина дає різні домішки, що посилює різнобічність навантаження на системи детоксикації організму.
Нижче перераховані основні види спиртів: намагайтеся уникати змішувати, наприклад, виноградне вино і отриману з агави текілу. І навпаки, знавці стверджують, що виноградне вино і коньяк можна змішувати (а у Франції, наприклад, вино запивають коньяком саме для того, щоб зменшити “наслідки” вранці). Інша справа, що, на жаль, неякісний коньяк буває розбавлений зерновим спиртом-ректифікатом: на смак це відрізнити практично неможливо, а по здоров’ю з ранку б’є дуже сильно.


 І наостанок, як готуватися до застілля
Краще за все випити горілки в дозі не більше однієї десятої від передбачуваного подальшого обсягу алкоголю, не пізніше ніж за 2 години і не раніше ніж за 5 годин до початку прийому основної дози.