Покажіть мені дорослої людини, яка не гриз б коли-небудь насіння. Так, так, звичайні смажене насіння соняшника, чорні чи в сіру смужку. Боюся, не знайдете такого.

У наше століття нанотехнологій інтерес до насінням не вичерпується. Пошукачі засипані запитами:

• не шкідливо є багато насіння • до чого сниться покупка насіння • всі про користь насіння • товстіють чи від насіння • як смажити насіння • скільки насіння в 1 метрі кубічному • якою прибуток з насіння • чи можна вагітним їсти насіння • смажене насіння для лібідо ...

Далі можна не продовжувати. Чому ж так приваблива гризня (або, можливо, гризли?) Цих маленьких прибульців з прерій Північної Америки, завезених до нас в Європу іспанськими конкістадорами?

Відповідь досить простий. Виявляється, лузання (во!) насіння - це свого роду медитація, яка має певний психотерапевтичний ефект. Монотонність і одноманітність процедури поступово вводить лузають насіння в стан трансу. Він перестає реагувати на зовнішні подразники і заспокоює свої нерви, що, погодьтеся, дуже корисно в наш час.

До речі, про лексику. Заглянемо в словник Даля. Виявляється, до слова «є» в поєднанні зі словом «насіння» є безліч синонімів. Давайте перерахуємо найбільш ходові: лущити, лузати, лущиться, гризти, вилущать, клацати, виколупувати, вилуплюються, облуплюється, лушпініть, щелкотіть, лустеріть і жущеріть. Ось так, і не менше.

З насінням пов'язано безліч народних і професійних прийме. Приміром, якщо криза позначилася на вашому бізнесі і справи пішли не дуже як добре, то, побачивши сон, де ви клацаєте насіння, чекайте помітного поліпшення.

У цирку не прийнято гризти насіннячка. Вважається, що від цього знизяться циркові збори. Клоуни нерідко звертаються до гризунів, що сидять серед глядачів, з такими словами: «Не клацай насінням - глядачів повищелківаешь».

У мусульман ознакою поганого тону вважається лузати насіння в ході розмови зі співрозмовником.

Та що там Схід. Кілька років тому в Румунії був офіційно введена заборона на гризню (а може бути, все-таки гризли?) Насіння на вулицях. На проспектах столиці з'явилися відповідні плакати. Правда, до сіл заборона не дійшов - мабуть, його вважали там марним.

У 2002 році, під час офіційного візиту Путіна В.В. до Владивостока міська влада заборонила продаж насіння.

Однак є й зворотні приклади. У лихі роки перебудови в Єревані був відкритий кінотеатр, де, крім куріння, дозволялося лузати насіння і, я так вважаю, плювати лушпиння на підлогу. Під такі хуліганські фільми, як «Корольок - пташка співоча» або «Синдбад-мореплавець» Гризлов (все-таки так колоритніше) йшла не перестаючи.

Перенесемося в Америку. У США є досить популярний зерняткових бренд «Девід». Під цією маркою в красивій упаковці, рівно по 163 грама, продають солоні і прості підсушені, з гострим томатним соусом і зі смаком бекону, насіння. У барвистому пакетику вкладена Інструкції з правильної Гризлов (а, ось тут підказують - гризінням) насіння. Виявляється, для цього треба «розгризти шкаралупу зубами, з'їсти ядро, виплюнути лушпиння і бути щасливим». Як шкода, що росіяни не читали цієї інструкції. Стакан звичайних смажених насіннячок міг би відразу зробити їх щасливими.

Давайте все ж повернемося до нашої теми, а саме: чи корисно їсти насіння? Перелічимо їх корисні властивості:

• Насіння містять стільки ж так потрібного організмові кальцію, скільки є у фруктовому йогурті чи сметані.

• Вони багаті речовинами, які зміцнюють наш шкірний покрив і нормалізують кислотно-лужний баланс в організмі. Недарма, для того щоб зняти печію, досить погризти трохи насіння.

• Чоловіки, увага! Насіння - джерело вітаміну Е, який підживлює вашу потенцію. У половині гранчастого стакана правильно засмажених насіння вже міститься його добова норма. «Мужики, у того, хто гризе насіннячка, - стоїть». Ось наш слоган на противагу закордонної віагрі.

• Для того щоб мати здорові і блискучі волосся, організму потрібна певна кількість цинку. Соняшникове і гарбузове насіння дуже їм багаті. Їжте насіння.

• гризінням насіннячок - відмінний спосіб не заснути за кермом. Багаторазово перевірено на практиці.

Як і все в нашому житті, у насіння є зворотна сторона медалі. Відзначимо їх шкідливі сторони:

• Лушпиння насіння, ви руйнуєте зубну емаль.

• Але це, повірте, не найстрашніше. Соняшник висмоктує своїм корінням з грунту свинець та кадмій і насичує ними ядра насіння. Враховуючи сучасну екологію, ця погань потрапляє в наш організм в процесі гризінням. До уваги любителів «семок», надлишок кадмію викликає захворювання нирок, гіпертонію і розумову відсталість.

• Кубанські бабусі лікують свої ревматичні ноги, опустивши їх у мішок з гарячими насінням, після чого йдуть на ринок і продають їх (не ноги, а насіння) в кульочках дрібними партіями.

Після такої дози корисної інформації кожен може вирішувати, корисно чи все ж таки шкідливо їсти насіння.

Тим, хто прочитавши цю статтю, не розчарувався в цьому продукті, дамо кілька практичних порад, як правильно смажити насіння, щоб вони були дійсно ласощами.

Перед смаженням насіннячок їх слід промити під струменем холодної води, щоб видалити з їх поверхні пил і барвний пігмент, і відразу ж висипати на гарячу сковорідку, краще чавунну.

Смажити насіння треба правильно, тобто постійно помішуючи дерев'яною лопаткою. Після того, як вони почнуть «тріщати», сковорідку з вогню прибираємо, але не припиняємо помішувати. Потім, після невеликої паузи, знову ставимо на вогонь і цю процедуру повторюємо 3-4 рази.

Наприкінці смажене насіння треба висипати на рівну дерев'яну поверхню і накрити лляною або бавовняною тканиною на 10 хвилин для «дозрівання». Тільки при такому способі смаження вони перетворюються на справжні «каленкі» - відоме на Русі ласощі.