Нащадки багатіїв: кому належать особняки Києва Весь центр Києва цілком міг би піти в приватні руки, повернувшись до нащадків своїх колишніх власників.Близько 95% старовинних будівель ...
... Столиці, за словами києвознавця Михайла Кальницького, належить відомим прізвищами купців, держдіячів і меценатів. Теоретично їх нащадки можуть заявити про свої претензії на власність прадідусів. І чутки, що будинки багатьох київських музеїв йдуть нащадкам меценатів, на чиї гроші вони були побудовані, останнім часом раз у раз виникають в Києві.
Справа принципу
Нещодавно ходили чутки, що праправнук цукрозаводчика Миколи Терещенка Мішель, предкам якого належали будівлі, де зараз знаходяться відомі київські музеї (див. графіком), нібито робив таку спробу. Приводом для чуток стало його лист президенту. Мішель Терещенко, який веде в Україну аграрний бізнес, написав свого часу лист Леоніду Кучмі, в якому нібито просив, щоб той посприяв поверненню йому будівель музеїв на вулиці Терещенківській і бульварі Шевченко заради відновлення історичної справедливості. Говорили, мовляв, він навіть написав, що тут же знову віддасть будівлі Україну, а вся операція буде символічною, просто це справа принципу. Але йому відмовили.Однак Мішель Терещенко спростовує чутки.
«Ми з батьком писали президенту, але в ньому лише подякували владі за те, що вони дбайливо ставляться до будівель і предметів мистецтва, які купував Терещенко. Я ніколи не зазіхав на власність моїх предків і не зазіхаю зараз », - сказав він.
Немає закону
Питання реституції вже піднімалося в Україну. Законопроект розробили нардепи Михайло Сятиня і Сергій Ратушняк, але його так і не включили до порядку денного Ради. А без нього отримати назад володіння предків неможливо. Скандальний адвокат Тетяна Монтян вважає, що навіть найбагатшій людині не вдасться повернути собі у власність колишні володіння предків.
«В Україні немає закону про реституцію, як в Прибалтиці. Якщо теоретично припустити, що претенденту на столичні будівлі вдасться, заплативши кілька мільйонів, підкупити суд першої інстанції, то потім напевно підніметься громадський резонанс. І суди вищих інстанцій справу закриють. Адже минули всі терміни давності, в які можна було претендувати на власність », - впевнена Монтян.
Нащадки
Директор Центру генеалогії Інституту історії НАН України Валерій Томазов розповів, що зараз у Києві проживає багато нащадків колись багатих людей.
«Це, як правило, правнуки і праправнуки меценатів, купців, громадських діячів, які не виїхали за кордон під час Жовтневої революції 1917 року, дивом вижили під час Громадянської війни 1917-1920 років та сталінських репресій 30-х років минулого століття. Багато у вирі історії не змогли зберегти фото і документи. І тим не менше завдяки архівам історикам вдалося довести їхню належність до відомих прізвищ. За збігом обставин, їх професії гуманітарні - історики, архітектори, художники. Вони ніколи не прагнули заявляти про участь своїх предків у історії Києва », - говорить Томазов.
Дуже впливовою, за його словами, в Києві у ХIХ столітті була сім'я Григоровича-Барського, багато хто з спадкоємців яких живуть в Канаді, США, Європі. А в Києві спадкоємицю відомого роду по жіночій лінії знайшли норвезькі дипломати.
«Вони захотіли встановити на будівлі посольства бюст норвезької королеві Єлизаветі, яка була дочкою Ярослава Мудрого, і звернулися до скульптора Галині Севрук. Вона і виявилася нащадком Григоровичем-Барським », - розповіла Томазов.
Політик і бізнесмен Михайло Бродський вважає себе нащадком мецената Лазаря Бродського.
«Він мій предок, я це питання вивчав. Але претендувати, наприклад, на синагогу, не буду », - сказав Бродський.
Нові власники підняли оренду
Закон про реституцію був прийнятий в багатьох європейських країнах - Угорщині, Чехії, Німеччини, Польщі, Болгарії. На пострадянському просторі повернути будинку у власність нащадків їх колишніх власників вирішили в Литві, Латвії та Естонії. І тут же в країнах Балтії з цим виникли проблеми. Чимало житлових будинків виявилося у власності шведів, фінів, данців, які, щоб заробити, одразу ж перепродали будинку комерційним структурам. А ті, в свою чергу, істотно підняли орендну плату для мешканців. Це обернулося бунтами жителів Балтії, що вимагають втрутитися влади і допомогти. У результаті, наприклад, уряд Латвії був змушений прийняти спеціальну постанову, яка регулює максимальну ставку орендної плати в денаціоналізованих будинках.
Терещенко: хоче дати своє ім'я музею
Микола Терещенко, прапрадід Мішеля Терещенко, родом з Глухова Сумської області. Він зміг добитися всесвітнього визнання і заробити великі капітали завдяки розуму і таланту.
Мішель народився у Франції. Вперше відвідав Україна за часів незалежності в 1994 році. Почав свою справу в Україну, перебравшись на батьківщину предків, у 2003-му. Зараз вирощує льон, експортує до Франції український мед.А в Україну, в Глухівський район, залучає інвестиції французьких підприємств.
А ще нащадок родини Терещенків хоче розвивати столичні музеї, створені на основі колекції знаменитого мецената-цукрозаводчика.
«Зараз три будівлі, які були власністю моєї родини, є музеями. Я хотів би змінити назву Музею російського мистецтва, так як там експонуються картини, створені в Україну. Я хотів би, щоб він називався Музеєм братів Терещенків, так як більше 90% творів, що зберігаються там, належали моїм рідним. Ми будемо, швидше за все, організовувати спонсорські акції для збільшення колекцій », - заявляв він.
Одна з ідей Терещенко - створити міжнародний культурний центр Терещенків на базі бібліотеки Академії медичних наук: «Це був будинок мого прапрадяді Олександра. Там розташовувалися стайні і офіс, з якого він керував своїми цукровими заводами. А для бібліотеки я підготував проект нової будівлі ».
Праправнучка мера
Світлана Елланская - праправнучка мера Києва Миколи Реннекампфа.Світлана художник за освітою і працює в Палаці юнацтва. Їй всього 35 років, вона знала про знаменитих предків давно. Правда, підтвердження отримала, лише звернувшись до істориків.
«Микола Карлович був специфічним людиною. Як я знаю з родинних легенд, студенти його недолюблювали. Незважаючи на німецьке коріння, він був типовим великодержавним шовіністом, і влаштовував «вирвані роки» студентам-іновірців, зокрема полякам. Я, звичайно, цього не підтримую », - говорить вона.
Світлана згадує, що в Києві її предки оселилися років 100-120 тому. У них були прибуткові будинки, за спогадами рідні, на теперішній вул. Франко і Горького.
«Будинок на Горького, за медбібліотекой, як говорила бабуся, належав родині, але, на жаль, документи і фото в радянські часи ховали і спалювали. Ми навіть могилу прапрадіда-ректора не можемо знайти. Тільки пам'ятаємо, що він на університетському ділянці Байкового кладовища. Але зараз на тому місці більш сучасне поховання », - розповіла вона.
Читає історію Україна
Олександр Миколайович Гудим-Левкович з древнього роду, який веде свою історію з XVI століття. Сьогодні він доцент університету «Україна», де читає історію нашої країни. А його мама Кіра Олександрівна Гудим-Левкович - радіолог, кандидат наук.
Як розповів історик Валерій Томазов, це дуже відоме прізвище в Києві середини ХIХ століття: «Вона козацько-старшинського походження. Гудим-Левковичі займали різні посади в київському магістраті. Один із братів одружився на грекині. У них були місця в торговельних рядах на Подолі, була нерухомість у Києві ».
Один з Гудим-Левковичів побудував на свої кошти Іллінську церкву на Подолі, де працював священиком його син. Довгий час предки жили на Подолі. Зараз сім'я живе на Повітрофлотському проспекті.
Кіра Олександрівна розповіла, що один з її предків також вкладав гроші в будівництво Володимирського собору.
«Там досі є пам'ятна дошка. Я постійно буваю як у Володимирському, так і в Іллінській церкві, щоб відчути дух предків », - каже Кіра Олександрівна.
Дворянське зібрання збідніло
Ще пару років тому в Будинку вчених на Володимирській і в театрі «Сузір'я» проходили дворянські зібрання. Нащадки читали вірші, музикували, а іноді влаштовували справжні бали з довгими сукнями, шампанським і вальсами.Тепер же нащадки знаменитих пологів практично не зустрічаються - немає грошей.
Зібрання нараховує близько сотні чоловік. Щоб стати його членом, необхідно підтвердити свою спорідненість: потрібні метрики, дипломи, інші документи.
«Часто вони зберігаються в архівах або спецфондах. Потім ми перевіряємо ці папери. Є, наприклад, Малоросійський довідник дворянських родів, різні видання, куди записувалися дворянські, купецькі й інші прізвища, починаючи з XVI століття », - каже ватажок дворянства Олександр Попов.
Про те, що він належить до дворянського роду, дізнався, коли йому було за 40: від друзів, які знали його родину.
«Будинки навіть знайшлася грамота з університету Святого Володимира (тепер Національний університет імені Шевченка), де зазначено, що мій дід є сином дійсного статського радника Попова», - розповідає він.
Крім так званих асоційованих дворян, є і члени-кореспонденти. Вони можуть похвалитися деякими документами про знатності, але прямої ланцюжка так і не знайшли. Адже на це потрібно чимало часу, сил і грошей, а титул в сучасному житті не приносить матеріальних дивідендів.
Деякі про своє походження дізналися випадково. Наприклад, Жорж Шана все життя пропрацював водолазом. У 1986 році брав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС. І лише 5 років тому, під час екскурсії до Воронцовського палацу, дізнався, що належить до стародавнього князівського роду.
«Наукові співробітники палацу дозволили мені ознайомитися з архівом часів будівництва будівлі. На одній сторінці написано: «Шана». Виявилося, мій прапрапрадід будував Воронцовський палац. Чому князь працював будівельником? Справа в тому, що в їхньому роду був бунтівник. У 1830 році він очолив повстання проти російського царя на Кавказі. За цей рід був покараний. Когось розстріляли, когось заслали, але потім відновили в правах », - розповів Жорж Іванович.
Баронеса не любить сучасний Київ
У Києві на Печерську живе баронеса Тетяна Миколаївна Штейнгель. Вона правнучатого племінниця Максима Васильовича Штейнгеля, якому належав будинок на Ярославовому Валу, 5, де зараз знаходиться посольство Індії.Раніше в цьому особняку був винний магазинчик, де продавалося, на думку киян, найсмачніше в місті вино. А будинок, відомий як «Замок барона Штейнгеля» на Ярославовому Валу, 1, насправді був побудований на кошти поміщика Михайла Підгірського і ставлення до родини барона не мав.
Рідний прадідусь Тетяни Федір Рудольфович дуже багато зробив для Києва та Україні. Разом з Миколою Біляшівський він заснував у своєму маєтку в Городку на Волині перша краєзнавчий музей українського мистецтва, частина експонатів якого потім увійшло до фондів Національного художнього музею України, Історичного музею, музею Шевченка та Музею українського декоративного мистецтва.
В одному з особняків Штейнгеля на вулиці Воровського зараз знаходиться ортопедичний інститут. А двоюрідного діда Тетяни Миколаївни належало знамените «Ластівчине гніздо» в Криму.
З роду Штейнгелем вона залишилася останньою, два роки тому пішла з життя її кузина в Німеччині. Про заслуги предків перед Україною вона не любить розповідати.
«Це повинні оцінювати історики, а не я. Вклад в історію робили багато хто, не тільки Штейнгель. Тому я навіть не афішую свою спорідненість. Навіщо зайві розмови? »- Каже баронеса.
Тетяна Миколаївна за освітою архітектор, все життя займалася наукою. Багато років пропрацювала в профільних НДІ, розробляла нормативну базу для будівельної документації. А на початку 90-х, коли наука впала, вона пішла в судову експертизу, де зараз працює оцінювачем. Баронеса каже, що часто гуляє по вулиці Воровського та Ярославового Валу, де знаходяться будівлі, пов'язані з її предками, але відсуджувати їх ніколи не збиралася - не бачить сенсу.
Про Київ пані Штейнгель каже із сумом: «Мої предки ставилися до міста любовно і дбайливо ... Мені шкода, що улюбленого мною міста майже не залишилося. Знищено Володимирська гірка, з якої відкривався прекрасний вид на Дніпро, знищена маса особняків. А ті, що є, знаходяться в жахливому стані