ООН зараховує доступ в інтернет до основних прав людини

     Вільний доступ в інтернет - одне з основних прав людини, а обмеження доступу - порушення цього основного права, говориться в авторитетному доповіді спецпредставника ООН Франка Ла Рю. На думку автора доповіді, інтернет в XXI ст. перетворився в один з найпотужніших інструментів - та інститутів - реалізації прав людини, забезпечення прозорості державної влади і в цій якості незамінний у часи політичних чвар, як було під час «арабської весни» цього року. «На шляху інформації в інтернеті має бути якомога менше перешкод, - говориться в документі, - крім окремих, виняткових і суворо визначених випадків, відповідно до міжнародних конвенцій з прав людини». 

На думку спецпредставника ООН, держави мають безперечне право обмежувати доступ в інтернет лише джерел кібератак, проте він тут же обмовляється, що держави «схильні зловживати цензурою без достатнього обгрунтування своїх дій». Критиці серед інших піддалися розвинені демократичні країни: у доповіді засуджуються закони, не так давно прийняті у Великобританії і Франції, що обмежують доступ в інтернет для порушників авторських прав. Такі дії ООН розглядає як порушення прав людини і закликає уряди відкликати ці закони, повідомляє сайт ООН.

«Технічний прогрес дозволяє режимам надійніше блокувати небажану інформацію, точніше виявляти активістів, переслідувати їх і приймати закони, які дозволяють це робити», - констатує документ. Як приклад наведено обмеження доступу в інтернет і до окремих сервісів, наприклад Twitter, в Єгипті, Лівії та Сирії під час масових антиурядових хвилювань, а також кримінальне переслідування засновника Wikileaks Джуліана Ассанжа.

Крім виправлення порушень права вільного доступу в інтернет ООН вважає обов'язком і пріоритетом входять до неї держав «полегшення доступу в інтернет для всіх громадян в інтересах свободи слова і свободи самовираження».

Джерело