Виділення з соска

 

Причини виділень з соска

Найчастіше, несподівані виділення з соска можуть бути для жінки дуже тривожною ознакою, однак не завжди це означає серйозне захворювання. Молочні залози - це справжнісінькі залози, і для них характерно виділення секрету. Тому іноді з сосків можуть бути виділення. Серед усіх причин таких виділення з соска рак - досить рідкісне.

 

Що таке виділення з соска?

Якщо Ви не годуєте грудьми, то рідина із соска молочної залози вважається виділеннями із соска. Ці виділення відтікають за тими ж протоках, що і грудне молоко.

Виділення з соска можуть бути з однієї або обох сторін. Вони можуть бути самостійними або виділятися при натисканні на молочні залози. За своїм характером вони можуть бути молочними, або жовтуватого, коричневого, зеленуватого кольору, або кров'яними. Консистенція цих виділень так само може варіювати від густих до рідких. Частота виділень з соска збільшується з віком і з збільшенням числа вагітностей.

 

Питання, які задасть Вам лікар

При зверненні до лікаря з приводу виділень з соска, він уточнить у Вас наступне:

Якого кольору виділення з соска?

Яка кількість цих виділень?

Виділення мають місце з однієї або обох молочних залоз?

Виходять чи виділення з одного отвору на соску або з декількох?

Виділення з соска з'являються самостійно або при натисканні на молочну залозу?

Чи турбують Вас які-небудь інші симптоми, наприклад, лихоманка, нездужання, біль у молочних залозах, головний біль або порушення зору?

Чи була у Вас недавно травма грудей?

Чи приймаєте Ви зараз якісь препарати?

Після цього лікар проводить огляд і обстеження молочної залози. Залежно від результатів, Вам може знадобитися додаткове дослідження. Це може бути аналіз крові, мамографія, УЗД, а також спеціальне дослідження - дуктографія, яке дозволяє досліджувати стан проток молочних залоз.

 

Можливі причини виділень з соска

Виділення з соска можуть бути і в нормі (тобто, носити фізіологічний характер). У цьому випадку такі виділення проходять самі по собі, без будь-яких втручань. Намагайтеся уникати частого роздратування сосків у вигляді частого здавлювання їх на наявність виділень - стимулювання саме по собі може призвести виділеннями із соска.

 

Однак, крім цього, причиною виділень з соска може бути і патологія:

Ектазія молочних проток. Цей стан є однією з частих причин виділення з соска. При цьому один їх молочних проток запалюється і заповнюється густий клейкою масою зеленого або чорнуватого кольору. У більшості випадків ектазія молочних проток зачіпає жінок у віці 40 - 50 років. Кілька полегшити цей стан допомагають теплі компреси на молочну залозу. При болях можна прийняти протизапальні препарати (аспірин, ібупрофен). У разі запалення лікар може призначити антибіотики. У деяких випадках потрібне хірургічне втручання для видалення ураженого протоки.

Внутрішньопротокова папілома. Це звичайно маленьке освіта в просвіті молочного протоки доброякісного характеру. Найчастіше це захворювання зустрічається у жінок у віці 35 - 55 років. Причини, також як і фактори ризику Внутрішньопротокова папіломи, ще невідомі. Виділення при цьому стані можуть бути кров'янистого характеру, самостійно або після натискання на сосок. При цьому можна помітити появу цяток і забруднень на бюстгальтері. Крім того, в області соска іноді можна промацати пухлину. Для уточнення діагнозу зазвичай проводиться УЗД, дуктографія, а також аналіз виділень з соска.

Галакторея.Ето стан пов'язаний зазвичай з надмірною продукцією в організмі пролактину - гормону, який відповідає за продукцію грудного молока. Виділення при цьому можуть бути не тільки молочного характеру, а й жовтуватими, коричневими. Крім надлишку пролактину в організмі, причиною галактореї може бути порушення балансу гормонів в організмі в результаті прийому контрацептивів, недостатній функції щитовидної залози, а також пухлини гіпофіза - пролактиноми. Постійна стимуляція молочних залоз також є причиною галактореї.

Травма молочної залози. Тупа травма молочної залози також може бути причиною виділень з соска. Вони можуть мати кров'янистий характер або прозорими.

Запалення молочної залози - мастит. Зазвичай при наявності абсцесу - обмеженого скупчення гною в тканини молочної залози - гній може виділятися по молочних протоках.

Фіброзно-кістозна мастопатія. Мастопатія - стан, при якому в молочних залозах відзначається дисбаланс в освіті фіброзного і кістозного компонента, причиною якого є порушення гормонального статусу.

Рак молочних залоз. Виділення з соска можуть бути ознакою Внутрішньопротокова раку або інвазивного раку (який знаходиться поза протоки). Іншою формою раку молочної залози є рак Педжета - пухлина, яка зачіпає саме сосок. Це досить рідкісна форма раку молочної залози, яка зустрічається в 1 - 4% випадків раку молочної залози. Ознаками цього раку є свербіж в області соска, почервоніння або потемніння ареоли, а також зміна форми соска. Крім того, можуть бути кров'янисті виділення з соска. Стандартним лікуванням цієї форми раку є мастектомія.